Zodpovězené dotazy

Nejnovější zodpovězené otázky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,před 3 roky jsem byl na plicním,a tam mi dělali rengen a doktor mi řekl že mám pavučiny na plicích,a chtěl bych se zeptat co to je za nemoc,jaký sou následky když se s tím ne léčím co mi hrozí, a jestli je to vážný pavučiny na plicích,já ký je postup při léčení,a jaká jsou rizika děkuji lega

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den.
Termín pavučiny na plicích neznám a za 35 let praxe jsem neslyšel. Vysvětlit by to měl popisující rentgenolog.

MUDr. Gillár

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Emil Leonardo, 29 let
Datum: 28. 04. 2017
MUDr. Jaromil Gillár Na otázku odpovídal: MUDr. Jaromil Gillár
Kardiologická ambulance Liberec

Dobry den uz mesic me trapy bolest svalu v oblasti.zad kdyz jsem cvicila boli me to i v noci respektive picha po celym tele,momentálně dostavam injekce druhy tyden.porad to.boli sice ne az tak ale boli krev mam v poradku ekg taky rtg blokovana hrudni.pater.mam nejak cvicit nebo z ceho to muzu mit dekuju za odpoved

Odpověď k tomuto případu: Bolesti v oblasti páteře je nutné klinicky vyšetřit, zde se jedná o bolest vycházející z páteře či jde o přenesenou bolest, měl by Vás vyšetřit neurolog či ortoped a nastavit adekvátní léčbu - analgetika, rehabilitace. Samozřejmostí je provést základní zobrazovací metody - RTG páteře k vyloučení kostní patologie. Léky na bolest - analgetika - aplikovat jen po krátkou dobu. Lehké cvičení v teplém suchém prostředí je vhodné.

Další informace: Péče o záda je celoživotní problém společnosti, je potřeba neustále svaly stimulovat, cvičit a bránit prochladnutí a stereotypní zátěži.

Doporučení: Návštěva ortopeda, neurologa

Tazatel: Miriam, 38 let
Datum: 21. 04. 2017
MUDr. Marek Kalenda Na otázku odpovídal: MUDr. Marek Kalenda
soukromá ortopedická praxe, Poliklinika Chodov

Dobrý den,
obracím se na Vás s problémem, který se týká mého levého oka. Jsem půl roku po nitrooční operaci, kdy mi byly do obou očí voperovány fakické čočky ICl Visian Staar. Trpěl jsem krátkozrakostí cca 5 diopt. na obě oči, dříve jsem nosil kontaktní čočky, vše bez problémů. Na pravé oko teď vidím velice hezky. U levého trvalo trochu déle, než se ustálilo vidění, často se mi v průběhu dne měnila zraková ostrost a v oku jsem cítil občasný tlak, a to zejména v práci, kde je velice suchý vzduch, prach a bílé světlo. Cca 8 hodin denně na počítači. Po třech měsících jsem se ovšem problémů zbavil a bylo vše v pořádku. Nyní se mi ale problém vrátil ve větší míře. Je to dva měsíce, co jsem v práci trávil hodně času a následně jsem se jedno ráno probudil a oko mě pálilo. Vidění mám od té doby rozmazané na zmiňované levé oko, a to na blízko i dálku. Cítím v něm tlak, mírné pálení, jsem i trochu světloplachý a vadí mi průvan. Spojivku mám zarudlou opravdu jen mírně a žádný hnis mi z oka nevytéká. Tlak je situovaný nad okem, spíše nad spojivkou a vystřeluje do kořenu nosu. Prostě je mi nepříjemné na to oko koukat. V noci a po ránu tyto příznaky nemám. Projevují se i při řízení automobilu. O víkendu, kdy nepracuji, se mi mírně uleví. Ovšem vidění je stále rozmazané. Zvláště při koukání na počítač. Zjistil jsem ale, že když si přiložím prst na horní víčko a slabě zatlačím na spojivku, obraz se mi krásně rozjasní a vidím dobře. Po sejmutí prstu se mi vidění opět rozmaže. Dále jsem vypozoroval, že mi prospívá pobyt ve sprše, sauně a při příležitostné konzumaci alkoholu vidím druhý den o něco lépe. Kapu umělé slzy, které mi možná trochu pomáhají. Zaslzení také mírně pomáhá, ale hned po mrknutí se to zase vrátí do nepříznivého stavu. Vidění je ráno lepší než večer. Umělých slz už jsem vyzkoušel velkou spoustu, i těch nejdražších a bezvýsledně (ty s konzervanty mě dost podráždily). Byl jsem už na dvou očních vyšetřeních u různých očních lékařů a vždy mi bylo sděleno, že je oko v pořádku. Bohužel jsem to s tím přikládáním prstu ještě nevěděl, tak jsem to lékařům nemohl sdělit. Na další kontrolu jedu za dva měsíce. Moje levé oko je mým okem dominantním, takže bych na něj měl vidět ještě lépe, než na mé zdravé pravé. Akomodační šíři mám v pořádku, nitrooční tlak mám po několika měřeních stále stejný 22/23 mmHg. Zrakový nerv také v pořádku, čočky perfektně centrované. Astigmatismus mám minimální. Trpím nystagmem a při větší únavě trochu šilhám. Na pravé oko mám zrakovou ostrost 1,2. Na levé oko 1, ale než se objevil tento problém, byla 1,3. Je mi 27 let a žádné jiné zdravotní obtíže nemám. Leky také žádné neberu. V práci i v běžném životě mě to dosti omezuje a ten tlak je opravdu nepříjemný. Musel jsem si teď vzít na dva týdny volno a na doporučení obvodního lékaře se nechat v zaměstnání přeložit do bezprašného prostředí. Práce na počítači mi ale zůstala. Prosím o radu, která by mohla objasnit příčinu mých potíží. Děkuji

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, zlepšení vidění po přitlačení na horní víčko je buď důsledkem zlepšení produkce slz ( tlak na slznou žlázu) nebo stlačení oka, kdy korigujete drobný astigmatismus. Pokud je příčinou astigmatismus, tak není nic jednoduššího než Vám na dva měsíce předepsat brýle. Pokud obtíže zmizí tak je potvrzena příčina a tu je pak možné řešit. Snad jediným o čem jste nehovořil jsou parametry slzného filmu, které by mě velmi zajímali..tzv. schirmerův test a BUT . Tyto parametry určují kvantitu i kvalitu slzného filmu.
Je totiž pravděpodobné, že trpíte poruchou lipidové složky slzného filmu a to způsobuje Vaše obtíže. Prokázat to lze právě BUT. Řešením je pak aplikace umělých slz se zvýšeným obsahem lipidů, a to v pravidelných intervalech.

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Martin, 27 let
Datum: 05. 04. 2017
Na otázku odpovídal:

Dobrý den. Zhruba měsíc mi dělá vrásky na čele krev na toaletním papíře po výkonu. Ne vždy a ne moc, ale přeci jen už to trvá déle a nepřijde mi to normální. K lékaři se bojím. Dříve jsem šel na záchod jednou dvakrát denně, zasednul jsem a za pul minuty jsem byl hotov. Teď třeba i den nemusím, ačkoli jsem předtím dost jedl. Když už potřebuji, tak sedím a nic se neděje, musím se hodně přemáhat, kolikrát to přejde v průjem. Dále nevím jestli to s tím souvisí, ale zhruba stejnou dobu mě trápí extrémní plynatost s nepřijemným zápachem, který nepamatuji. Také mě trochu pobolívá břicho, ale nic hrozného. Poslední dobou toho také naspím víc než dříve a jsem unavený, možná to také souvisí nevím, nechci zas dělat z komára velblouda - možná jsem jen lenoch :-). Nebýt té krve ve stolici, asi bych to ani neřešil, ale takhle všechno dohromady mě to trochu děsí. Poradíte, prosím?

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den. Vaše potíže, jak je docela dobře popisujete, vč. zvýšené únavy, jsou typické. Typické pro jednotku, která se nazývá vředová nemoc tlustého střeva (ulcerózní kolitida). Je velmi důležité, aby tento můj odhad potvrdil odborný lékař (gastroenterolog) v ambulanci. Tato nemoc se může snadno zhoršit a může vás zavést až na nemocniční lůžku. Nebo-li, když vás budu parafrázovat. Já mít opakovaně (byť drobné) krvácení z konečníku, tak bych se bál nejít k lékaři. Vaše potíže souvisí vždy s životosprávou, s ní vám mohu pomoci. Dr.Holečko holeckoj@seznam.cz

Další informace: Každé, byť drobné, krvácení z konečníku je potřeba vyšetřit v gastroenterologické ambulanci.

Doporučení: Vyhledat praktického lékaře, lépe gastroenterologa, moje sdělení může posloužit jako doporučení.

Tazatel: Tomáš, 22 let
Datum: 26. 03. 2017
MUDr. Jiří Holečko Na otázku odpovídal: MUDr. Jiří Holečko
Ambulance civilizačních nemocí a specializované výživy

Jsem ve věku 63 let a absolvoval jsem RTG srdce a plic, nález příčně uložené srdce při vyšším stavu bránic, dále dystrofická plíce bez dalších změn.Bohužel také kuřák od 33let. Chtěl jsem vysvětlit co to znamená a jak zlepšit stav. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den.
Nezmiňujete svou výšku a váhu. Výšší postavení bránic s příčně uloženým srdcem bývá u obézních a pupkatých jedinců. Tento nález není žádná choroba. Může být i u lidí neobézních a opět není projevem nějakého onemocnění. Pojem dystrofická plíce mi nic neříká. Co tím myslel by musel vysvěltit hodnotící rentgenolog.

MUDr. Gillár

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Stanislav, 63 let
Datum: 24. 03. 2017
MUDr. Jaromil Gillár Na otázku odpovídal: MUDr. Jaromil Gillár
Kardiologická ambulance Liberec

Dobrý den, mám problém se zpocenýma rukama (asi už 5 let.) Byl jsem na několika vyšetření a prý je vše v pořádku, s cévama nic nemám. Zkoušel jsem i různé antiperspiranty, ale nezabraly.Zpocené je máým především při stresu, ale i normálně doma. Když se mi ruce potí, tak je mám pak i docela studené. Děkuji za odpověď, Martin.

Odpověď k tomuto případu: Vážený pane dle Vašeho líčení se jedná o hyperhidrosu. Je to onemocnění léčitelné, ne definitivně vyléčitelné.
Zjednodušeně řečeno, mozek vysílá do kůže falešně signály k pocení v situacích, kdy to není třeba.
Léčení je možné, a to blokací nervového přenos botulotoxinem. Tato injekční léčba se provádí na specializovaných dermatologických pracovištích (dermato- estetické, - korektivní atp.) . Efekt "vydrží" až 1 rok. Je to v současnosti nejúčinnější a nejbezpečnější způsob ovlivnění. Lokální antiperspiranty mívají malý efekt. Invazivní řešení - chirurgická blokáda nervů je spojena často s vedlejšími účinky, které jsou, bohužel, trvalé !

Další informace: Před jakoukoliv intenzivnější léčbou je samozřejmě kromě cévních příčin třeba též vyloučit neurologické onemocnění.

Doporučení: viz výše

Tazatel: Martin, 15 let
Datum: 23. 03. 2017
MUDr. Nina Benáková Na otázku odpovídal: MUDr. Nina Benáková
Dermatovenerologická klinika 1. LF UK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Už před dvěma a půl lety (při léčbě kortikoidy, již dva roky neberu) se mi začali dělat po těle hlavně na břiše malinké červené ostře ohraničené tečky, které se nemění. Na rukách a nohách nejsou vůbec. Teď za poslední dobu se mi jich udělalo ještě víc.. Ty nejmenší jsou zároveň z pokožkou, ty trosku větší, ale i tak do 1mm jsou lehce vystouplé nad povrch. Můžou to být Hemangiomy? po Zatlačení skleničkou mizí. Nebo když po nich přejedu nehtem.. Na větších nezkouším, mám strach, aby se nerozkrvácely. Modřiny se mi dělají jen velice výjmečně, musí to být opravdu velký náraz. Jsem pravidelně sledovaná na nefrologii ohledně ledvin, tam mám dělané odběry krve včetně KO i diferenciálu, to vždy v pořádku. Mám strach, jestli to nejsou petechie a nemoc krve. Maminka mi před Vánocemi zemřela na rakovinu slinivky, jsem kvuli tomu už půl roku ne moc psychicky v pohodě a navíc jsem vydešená ze všeho. Děkuju moc za odpověď

Odpověď k tomuto případu: Vážená slečno/paní,
dle Vašeho líčení se s velkou pravděpodobností jedná o tzv. senilní hemangiomy. Jedná se o neškodné projevy, laicky řečeno "cévní znaménka". Petechie po zatlačení nemizí. Tvoří se u každého člověka, u někoho více u jiného méně. Ve stáří se tvoří naprosto pravidelně, proto se jmenují "senilní", i když se mohou objevovat již v mládí.

Další informace: Obvykle není třeba nikterak zasahovat. U větších, rostoucích, vadících hemangiomů a v místech, kde dochází k tření a zraňování, je lze z praktických (ne zdravotních) důvodů odstranit tepelně- kauterem nebo laserem.
Pokud jste si diagnózou nejistá, navštivte dermatologa, diagnostika není složitá.

Doporučení: viz výše

Tazatel: Hana, 35 let
Datum: 03. 03. 2017
MUDr. Nina Benáková Na otázku odpovídal: MUDr. Nina Benáková
Dermatovenerologická klinika 1. LF UK

Dobrý den chtěla bych se zeptat v sobotu jsem dostala. Ale v neděli Semi to teprve spustilo hodně menstruaci a hodně to země teče a padají země kousky a bolí mě pod břichem bolí mě i když se umiju tak to nepomáhá předevčírem sem pila i heřmánkový čaj ani to mi nepomáhá

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, pokud budete stále hodně krvácet, doporučovala bych vám návštěvu vašeho gynekologa.

Další informace: 0

Doporučení: Prohlídka u gynekologa

Tazatel: Kamila, 26 let
Datum: 22. 02. 2017
MUDr. Martina Miklošová Na otázku odpovídal: MUDr. Martina Miklošová
Gynekologicko-porodnické odd. Chrudimská nemocnice, Gynamb Chrudim s.r.o.

Dobrý den, prosím vás jedná se genetickou poradu, otázka zní zda by bylo možné navázat vážný vztah s osobou která je v příbuzenstvu, situace je taková, že můj děda byl bratranec dědy té slečny, je to velký problém? a jak vysoké riziko by bylo pro postižení případných potomků ? mockrát děkuji za stručnou odpověd.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, bohužel tento dotaz nespadá do mé odborné kompetence. Doporučuji Vám obrátit se na odd.lékařské genetiky. Samozřejmě riziko klesá u vzdálenější příbuznosti - jde o to, jaká nemoc se v rodinách vyskytuje.

Další informace: 0

Doporučení: 0

Tazatel: Jaroslav, 23 let
Datum: 21. 02. 2017
MUDr. Martina Miklošová Na otázku odpovídal: MUDr. Martina Miklošová
Gynekologicko-porodnické odd. Chrudimská nemocnice, Gynamb Chrudim s.r.o.

Dobrý den, mám problém, který už trvá pár měsíců. Můj vstup do pochvy se velice snadno podraždí a jsou na něm malé trhlinky (respektive mi ho podráždí manžel při styku). I když s manželem používáme lubrikant. Musíme si pak dát pár dní půst. Pak je třeba týden klid a stane se to znova. Co s tím? Přijde mi jak kdyby kůže na vstupu byla málo pružná. Dá se s tím něco udělat? Díky

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, doporučovala bych Vám vyšetření u Vašeho gynekologa. Je možné, že můžete mít nějaký poševní zánět, který se ani jinak projevit nemusí. Event. jenom změněné pH poševního sekretu. Na to by Vám mohl pomoci např.Hydrofemin gel ( kys.mléčná + kys.hyaluronová ). Ale nejlépe až po gyn.vyšetření.

Další informace: 0

Doporučení: Vyhledat gynekologa.

Tazatel: Blanka, 26 let
Datum: 20. 02. 2017
MUDr. Martina Miklošová Na otázku odpovídal: MUDr. Martina Miklošová
Gynekologicko-porodnické odd. Chrudimská nemocnice, Gynamb Chrudim s.r.o.

Proč využít PotřebujiPoradit.cz

 • Na Váš dotaz odpovídá vždy specializovaný lékař
 • Více než 10 leté zkušenosti s provozem služby
 • Více než 18 000 zpracovaných dotazů
 • Odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů
 • Komunikace je šifrována, takže nedojde ke zneužití osobních údajů

Jak to funguje

 • Prostřednictvím online formuláře
  položíte dotaz
 • Dle tématu dotazu jej přidělíme
  nejvhodnějšímu odbornému lékaři
 • Ihned jakmile lékař odpoví,
  vyzvednete si odpověď