Zodpovězené dotazy

Nejnovější zodpovězené otázky

Dobrý den,
byla mi nyní diagnostikována revmatoidní artritida a předepsali mi 1xdenně Plaquenil. Nesmím údajně požívat alkohol a nesmím se zdržovat na slunci. Zajímá mne, zda v otázce alkoholu jde o absolutní zákaz, nebo zda např. 1 sklenka vína týdně nevadí a co by případně hrozilo po požití alkoholu. Dále pokud jde o pobyt na slunci, co hrozí při pobytu na slunci a případně v jaké intenzitě je možné se zdržovat na slunci.
Děkuji za odpověď.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den,
jelikož tento lék může působit nepříznivě na játra, nedoporučuje se konzumace alkoholu. Jak píšete, výjimečně 1 sklenka vína týdně, by vadit neměla. Plaquenil může působit fototoxicky, tzn. při slunění může docházet k výskytu vyrážek, ekzémů, kopřivky...Opalování či delší pobyt na slunci není vhodný. Běžné přejití, např. do práce, na nákup,... by vadit nemělo.

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Libuše, 45 let
Datum: 22. 02. 2018
Na otázku odpovídal:

Dobrý den, řadu let mám potíže s refluxí jícnu, užívám Nolpaza 40 mg 1x denně a 3x denně Kinito. V poslední době právě v oblasti jícnu mám potíže. Domnívám se, že to je po příliš horkém soustu, které mi na okamžik uvízlo v jícnu, cca před 14 dny. Do té doby jsem užíval půl Kinito 3x denně, i když jsem zvýšil na celou tabletu, problémy se mi zmírně zlepšily,ale přetrvávají. V posledních letech tyto zvýšené problémy mívám, už jsem na radu lékaře zvýšil Nolpazu přechodně cca na týden až dva na 2x denně. Lékař je v současné době čtrnáct dní mimo ordinaci, potíže jsou nepříjemné, chci se tedy zeptat, jestli opět mohu zvýšit přechodně Nolpazu, děkuji.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den. To samozřejmě můžete, ale nic zásadního se nestane, spíše naopak, když totiž druhou dávku posléze odeberete, zvýší se překyselení. V těchto dnech, kdy stálost počasí = 2 dny jsou žaludeční potíže prostě větší. Já tady ale pouze "zaskakuju" za vašeho lékaře, tak se omezím na to, že lépe je vzít večer, do prázdného žaludku 1-2 tablety sody (volně v lékárně) a v noci (pakliže se vzbudíte) mějte připraveny další 2 tablety. tabletu můžete vzít i odpoledne mezi jídly, tedy vždy do prázdného žaludku. Jestli chcete, můžete se na mě také obrátit mailem. Vaše potíže jsou totiž velmi pravděpodobně TAKÉ při dlouhodobě chybné životosprávě. Dr.Holečko holeckoj@seznam.cz

Další informace: Při žaludečních potížích, zhoršení příznaků překyselení žaludku, případně refluxu je lépe než zvýšit dávku omeprazolu / pantoprazolu (které už principem svého působení jsou k dlouhodobému užívání nevhodné), řešit kyselost přírodním prostředkem, tedy sodou, lépe v tabletách (volně v lékárně). I několikrát denně, také v noci, vždy do prázdného žaludku.

Doporučení: Vyhledat odborného lékaře při trvání potíží.

Tazatel: Zdeněk, 62 let
Datum: 07. 02. 2018
MUDr. Jiří Holečko Na otázku odpovídal: MUDr. Jiří Holečko
Ambulance civilizačních nemocí a specializované výživy

Dobrý den,
chtěl bych se jako laik zeptat na obecný problém týkající se jakýchkoli fobií. Zajímalo by mě, jestli je možné se jich vlastní vůlí definitivně zbavit. Např. programovým vystavováním se jejich předmětu, tj. pavoukům, krvi. atd. Přináší tato metoda nějaké výsledky, nebo je nutná odborná pomoc či léčba?, Děkuji za odpověď.

Šerý Vítězslav

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den,
oceňuji Váš zájem o téma účinnosti psychoterapeutických technik. Ptáte se, zda je možné se vlastním úsilím zbavit se fobíí, např. technikou systematické desenzibilizace, kterou uvádíte. Ptáte se, zda je tato technika účinná nebo je nutné navštívit odbornou pomoc. Myslím, že jste si v zásadě odpověděl sám. Technika, kterou jste uvedl je jednou z mnoha technik, které se dají použít pro práci na zmírňování strachu z pavouků nebo jiných, jak píšete, fobií. Někteří lidé s ní mají vynikající zkušenosti a pomůže jim. Jiní lidé ale potřebují projít více technikami a pomůže jim zase opět něco jiného. Proto je užitečné navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, který obvykle vícero technikami disponuje. Nebo takový člověk může na toto téma nastudovat knihy, které se léčbou fobií zabývají a techniky získat z nich, tak, že si je experimentálně na sobě bude zkoušet. Pochopitelně mu ovšem nikdo negarantuje, že se dobere k technice, která by konkrétně jemu pomohla. Každý psychoterapeutický přístup má svou nosologii, tedy si poněkud specificky vysvětluje příčinu vzniku takové fobie a podle přesvědčení o příčině vyvíjí příslušné psychoterapeutické techniky, které fungují. Je to jako bychom řekli, že "všechny cesty vedou do Prahy" - podle své "nátury" může člověk chtít jít pěšky, na kole, autem, vlakem, stopem, letět vlastním letadlem, může potřebovat jít pouze po trávě nebo pouze po vrcholcích hor, může si prokopat vlastní tunel, popř. jiné cesty. Vše závisí také na tom, co v Praze chce dělat, jak nutně tam potřebuje být atd. Každopádně fobie léčit jdou a pokud se to člověku nepodaří samotnému, doporučuji navštívit psychologa či psychoterapeuta.

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Vítězslavv, 28 let
Datum: 16. 01. 2018
as. MUDr. Martin Anders, PhD. Na otázku odpovídal: as. MUDr. Martin Anders, PhD.
Psychiatrická klinika 1.LF UK a VFN Praha

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné spočítat datum početí? První den poslední menstruace byl 30.9.2017 a i podle ultrazvuku to prý souhlasí na 12 týden. Jelikož jsem vdaná a nejsem si jistá otcem, potřebovala bych vědět kdy došlo k oplodnění. Podle kalkulaček na internetu došlo k oplodnění 14.10.2017. Jenže já měla styk 12. a 16.10. s milencem a 15.10.2017 s manželem :-( dá se nějak určit který je otec? Moc bych si přála,aby ten mrňousek byl manžela.

Moc Vám děkuji

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, bohužel přesné datum početí u Vás určit nelze, pokud byl styk, jak píšete. Existují ale neinvazivní metody určení otcovství již v těhotenství - jen z odběru Vaši krve. Nebo samozřejmě až po porodu.

Další informace: Neinvazivní prenatální DNA diagonstika - včetně určení octovství je možná již v těhotenství od 9.týdne.

Doporučení: Nevyžaduje návštěvu lékaře.

Tazatel: Lucie, 33 let
Datum: 26. 12. 2017
MUDr. Martina Miklošová Na otázku odpovídal: MUDr. Martina Miklošová
Gynekologicko-porodnické odd. Chrudimská nemocnice, Gynamb Chrudim s.r.o.

Dobrý den, potřebuji poradit. 4 roky mám TOT pásku, nyní jsem v 35tt těhotenství. Netušila jsem že se těhotenství nedoporučuje, ale je poslední. Gynekolog říká že pokud dítě nebude vážit více než 3500g můžu rodit přirozeně, ale stejně nezaruci že se páska nepotrha. Chci znát názor uroliga, zda je opravdu možný přirozený porod nebo je lepší rovnou císařský řez. Jsem ráda že s páskou nemám problémy a nerada bych potom problémy opět měla, když mně straší, že se pak páska opravit nedá. Děkuji. Monika

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, tak na Váš dotaz může odpovědět erudovaně jen gynekolog. Samozřejmě porod je zátěž pro malou pánev a může se podílet na rozvoji ši zhoršení stresové inkontinence, ale nejsem si vědom, že by implantovaná TOT páska byla jasnou indikací k císařskému řezu.

Další informace: -

Doporučení: Nevyžaduje návštěvu lékaře.

Tazatel: Monika, 44 let
Datum: 16. 11. 2017
prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D. Na otázku odpovídal: prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.
Urologická klinika LF UK a FN Plzeň

Dobrý den,

Zhruba měsíc mám problém se štítnou žlázou. Byla jsem na vyšetření SONO: 17. 10. 2017 : Pravý lalok měří 23x21x51 mm. Levý lalok měří 18x16x40 mm.
sthmus 4,5 mm. Oboustranně je patrno několik izoechogenních uzlů, v pravo největší v dolní části velikosti 12x8x11 mm , vlevo ve střední části velikosti 6 mm.
Struktura štítné žlázi je lehce mapovitá, vaskularizace je t.č. přiměřená.
Závěr endokrinologa: suabkutní thyreoiditis, t.č. ve stádiu hyperfunkce, uninodozní struma pravého laloku, levý lalok není zvětšen
Doporučení: Ibalgin 3 x 400 mg denně.

Vzhledem k tomu, že Ibalgin mi dráždí žaludek, obvodní doktorka mi doporučila Aulin. Mám pocit, že štítná žláza se zmenšila a není tak bolestivá, ale momentálně mám zvětšené lymfaticé uzliny.
Potřebuji radu odborníka, jestli pak je nasazena správná léčba, mám pocit, že ztrácím čas a obávám se toho nejhoršího.
Děkuji za odpověď

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den,
podle toho, co píšete ve svém dotazu, usuzuji, že Vás zřejmě trápila bolestivost a tlak v oblasti krku a že
jste byla vyšetřena specialistou v oboru. Domnívám se proto, že Vám byla dělána laboratorní vyšetření
hormonů štítné žlázy, protilátky a další vyšetření jako EKG, která by měla objasnit příčinu zvýšené funkce
štítné žlázy a také to, zda nemáte nějakou z komplikací, které se vyskytují u hyperfunkce štítnice.
Rozumím Vašemu dotazu správně, že máte obavu, zda je léčba léky proti bolesti dostatečná a jestli
nepotřebujete nějaké silnější léky? Možná také máte strach, jestli nález uzlíků při sonografickém vyšetření
neznamená přítomnost nějakého nádorového onemocnění.
Věřím, že Váš lékař Vás důkladně vyšetřil a rozhodl o postupu dle svých nejlepších vědomostí a
zkušeností. Vaše diagnóza není neobvyklá a Váš endokrinolog ví, jaké jsou správné postupy.
Podle závěru Vašeho endokrinologa se u Vás jedná o mírný zánět štítné žlázy, který se nyní projevuje
zvýšenou funkcí. Uzlíky na ultrazvuku nejsou podezřelé z nádorového bujení. Pokud nemáte žádné další
příznaky poruchy štítnice kromě bolestivosti a tlaku v místě žlázy, nemáte osteoporózu nebo poruchy
srdečního rytmu, není zřejmě v tuto chvíli potřeba nějak léky potlačovat zvýšenou funkci žlázy. Léky jako
Ibalgin nebo Aulin (léčiva ze skupiny NSAID) Vám uleví od bolesti, mají i své protizánětlivé účinky.
S odstupem (většinou se jedná o několik měsíců) si Vás Váš lékař pozve na kontrolní laboratoř a
sonografické vyšetření. Je možné, že se testy a nálezy upraví samy. Bude třeba kontrolovat uzlíky ve štítné žláze, a pokud by se zvětšovaly, či se měnil jejich sonografický obraz, Váš lékař Vám může provést odběr malého kousku tkáně na vyšetření buněk.
Pokud by se Vaše obtíže horšily, štítnice byla bolestivější, zvětšovala se, pokud byste měla polykací obtíže, bušení srdce, tlak na hrudi či pocit srdeční nepravidelnosti, dušnost, vyhledejte lékaře kvůli kontrole co nejdříve. Jestliže máte pochybnosti o správném postupu Vašeho lékaře, nebo se chcete ještě ujistit, pak se také můžete obrátit s výsledky na jiného endokrinologa.

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Irina, 44 let
Datum: 31. 10. 2017
Na otázku odpovídal:

Dobry den mam 29dni zpozdeni ms, vsecky testy negativni mam pravidelnou ms, posledni kratka ms byla 28.8. Byla uz kratka a byla slaba, je to asi 5dni co mi zaclo s prsou teci asi mlezivo, muzu byt tehotna uz dele? Nebo to muze byt jiny problem,, je pravda ze test to uz neukaze kdyz je to těhotenství uz delsi? Dekuji moc

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den, pokud byste byla těhotná, těhotenský test by to měl potvrdit/vyvrátit. Určitě doporučuji kontrolu u Vašeho gynekologa. Příčiny mohou být různé - hormonální dysbalance, cysta na vaječníku....

Další informace: Těhotenské testy jsou velice citlivé a reagují již při malých hodnotách hCG ( těhotenský hormon ).

Doporučení: Kontrola u obvodního gynekologa.

Tazatel: Irena, 34 let
Datum: 25. 10. 2017
MUDr. Martina Miklošová Na otázku odpovídal: MUDr. Martina Miklošová
Gynekologicko-porodnické odd. Chrudimská nemocnice, Gynamb Chrudim s.r.o.

Dobrý den,

můj otec prodělal v listopadu 2016 mozkovou mrtvici. Ochrnul na pravou část. Byl v Košumberku. Nyní je v domácím léčení a pohybuje se pomocí chodítka.
Bohužel má obrovské bolesti pravé ruky, která pokračuje přes žebra až do poloviny zad. Bolest trvá 24 hodin v kuse. Léky na bolest nefungují. Poraďte, co s tím.
Nemůže přeci každý den, každou hodinu, každou minutu takto trpět. Je mu 67 let.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den,

bolesti ochrnuté končetiny jsou obvykle působeny zvýšeným napětím svalů (takzvaná spasticita) a také přenesenou bolestí kloubů v nepohyblivé končetině.
Neudáváte, bohužel, jaké léky proti bolesti byly u Vašeho tatínka zkoušeny, jistě se preparát, který přinese úlevu podaří najít.
Doporučuji návštěvu u neurologa nebo u specialisty pro léčbu bolesti.
V určitých případech může také pomoci injekční podání botulotoxinu do postižené končetiny (dojde ke zmírnění bolestivě vnímaného svalového napětí), tato metoda však může pomoci jen v určitých případech, je proto třeba aby tatínek navštívil neurologa, který posoudí, zda v tomto konkrétním případě je či není možné očekávat efekt této léčby a případně tatínka odešle do spádového centra pro léčbu spasticity.

Další informace: .

Doporučení: doporučuji návštěvu u neurologa

Tazatel: Edita, 40 let
Datum: 18. 09. 2017
MUDr. Olga Ulmanová Na otázku odpovídal: MUDr. Olga Ulmanová
Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Mám problémy s krční páteří na ktere mi rostou výrůstky .bolí mě stále za krkem a občas hlava bolest vystreluje mezi lopatky a do zadni casti hlavy .Vadi mi pruvan potize trvaji asi 15 let.Poraďte mi homeopatika.nebru žádné léky kromě krému na bolest.navštěvovala jsem v minulosti neurologa .

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den.
Homeopatie má jednu speciální indikaci ve vztahu k výrůstkům. Podáváme lék Hekla lava 9 CH 2 x denně 5 granulí cucat. U části pacientů tak dosahujeme zlepšení stavu. Uvedený lék rozpouští kostní výrůstky s efektivitou cca 70 procent Definitivní řešení ovšem bude v oblasti neurochirurgické.

Další informace: -

Doporučení: -

Tazatel: Květoslava, 55 let
Datum: 17. 09. 2017
Na otázku odpovídal:

Dobrý den,

už více než 2 roky trpím se žaludkem, první rok to bylo tak, že pokaždé co jsem snědla cokoliv, mi náhle poté bylo zle od žaludku. Tento rok se to ovšem mnohem zhoršilo. Ať sním cokoliv (například i jablko), je mi zle, i když nejím, i když jím, prostě po celý den se mi buď žaludeční šťávy vrací do krku, nebo mě tlačí žaludek (tupá bolest, někdy pichlavá). Je to pro mě psychicky hrozné, spíše přežívám, bojím se jít už i do kina. Ze začátku jsem seděla u záchodu, teď vím, že ikdyž je mi strašně, že se nepozvracím, takže s sebou všude nosím pití, abych ty šťávy případně zapila. Dodávám, že mám vyváženou stravu 5-6x denně, váhu mám stále stejnou, žádné velké kolísání. K lékaři jsem se dostala před 2 měsíci, sono žaludku bylo negativní, stejně tak štítná žláza byla v pořádku, stolice také v pořádku, v krevních testech mi našli nějak víc hormonů ohledně té štítné žlázy, související s tím, že bych měla sníženou fuknci ŠŽ, ale po dalších odběrech se to neprokázalo. Z krve mi také vyšla bakterie žijící v žaludku H.Coli, jenže ta se neprokázala prý ve stolici, takže antibiotika ani nic jiného jsem na to nedostala, jediné co mi doktor dal, byl HELICID 20mg, ale zlepšení nepociťuji.Od té doby, co se to před cca půl rokem zhoršilo jsem stále unavená, spím v noci, přes den, téměř furt a sem i tak stále unavená a stále (přes den a i v noci) se potím, ikdyž nic nedělám, a pot je opravdu zapáchající (nikdy dříve to tak nebylo). Nejhorší stavy pociťuji ráno na lačno, než se najím a pak večer před spaním. Z bolesti se ale nebudím. Po celý den mám pocit, že polykám hleny, mám těžké sliny a jakoby knedlík v krku. Doktor mi řekl, že poslední řešení je gastroskopie, což sem celou dobu opravdu doufala, že se ji vyhnu. Nejdříve jsem nesouhlasila, ale nezbývá mi nic jiného a už takto žít nechci. Poprosila jsem o gastroskopii v narkóze, jelikož se mi zvedá žaludek i sám od sebe, natož s hadičkou v krku. Nesnesu ani výtěry z krku, ani ten doktorský ,,klacek", který se též strká na kraj jazyka. Pan doktor mi řekl, že gastroskopii v narkóze provádějí, takže jsem byla klidná, ale na objednání mi napsal, že to bude gastro v ANGLOSEDACI, což mě dost rozhodilo, protože jsem četla, že pacient není úplně uspán, ale je při vědomí. Chtěla bych se tedy zeptat, co by se mnou mohlo být, když téměř vše vyšlo negativně, a jak je to s tou narkózou, když to není přímo anestezie. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď k tomuto případu: Dobrý den. Vaše potíže jsou typické, v civilizovaném světě je má až 80% lidí, většinou ovšem ne tak výrazné, jak je popisujete vy. Patří tedy mezi civilizační nemoci, jedná se o překyselení žaludku, ve vašem případě také s návratem žaludečních šťáv do jícnu a nosohltanu (to způsobuje vaše zahlenění a "jakoby knedlík v krku", vaše angíny). Překyselení žaludku vzniká při překyselení celého organizmu (zvyšuje se tvorba žaludeční kyseliny, aby se organizmus "zbavil" překyselení). K celkovému překyselení máte rodinné dispozice (také proto mají/měli vaši příbuzní rakovinu). Vlastní překyselení žaludku potom zvyšují hlavně kofeinové nápoje, sladkosti, cigarety (i elektronické), ale kupř. také ovoce (vámi uváděné jablko). Domnívám se, že v úplné narkóze vám gastroskopii nikdo neudělá, řádná analgosedace je dostačující. Podstatnější je životospráva, tedy bez kofeinových, slazených či ovocných nápojů, bez sladkostí, bez cigaret. bez ovoce, dostatek kvalitního masa, vajec, ryb, se zeleninou, s bramborem (ve slupce, na páře). 1. pomoc při žaludečních potížích jsou opravdu tekutiny (voda, voda s citrónem, zelený nebo bylinný čaj) a jedlá soda. Z dlouhodobého pohledu potom správné stravování, jak jsem ho popsal. holeckoj@seznam.cz Dr.Holečko

Další informace: Překyselení žaludku s refluxem (návratem šťáv) je civilizační nemoc. Je třeba odstranit nevhodné civilizační podněty.

Doporučení: Vyhledat praktického lékaře při zhoršení, lépe ale gastroenterologickou ambulanci.

Tazatel: Lenka, 19 let
Datum: 09. 09. 2017
MUDr. Jiří Holečko Na otázku odpovídal: MUDr. Jiří Holečko
Ambulance civilizačních nemocí a specializované výživy

Proč využít PotřebujiPoradit.cz

 • Na Váš dotaz odpovídá vždy specializovaný lékař
 • Více než 10 leté zkušenosti s provozem služby
 • Více než 18 000 zpracovaných dotazů
 • Odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů
 • Komunikace je šifrována, takže nedojde ke zneužití osobních údajů

Jak to funguje

 • Prostřednictvím online formuláře
  položíte dotaz
 • Dle tématu dotazu jej přidělíme
  nejvhodnějšímu odbornému lékaři
 • Ihned jakmile lékař odpoví,
  vyzvednete si odpověď